top of page
  • modabar8

קטלוניה, האוטונומיה החזקה והעשירה בספרד וברצלונה בירתה

ספרד איננה מדינת לאום הומוגנית והיא בעלת לאומים וקבוצות אתניות רבות המרכיבות אותה.

בזמן שלטונו של הדיקטטור הפשיסט פרנסיסקו פרנקו משנת 1939 ועד מותו ב 1975, דוכא באכזריות כל שוני תרבותי בספרד, אך מאז נפילת משטרו ישנן 17 קהילות ושתי ערים בעלות אוטונומיה חקיקתית וניהולית רחבה. לכל אוטונומיה יש ראש ממשלה ונשיא משלה. המעמד האוטונומי מושתת בחוקה הספרדית ומבטיח את השוני התרבותי, תוך שמירה על אחדות המדינה הספרדית שבירתה מדריד ושם יושבים המלך וראש הממשלה.


קטלוניה היא אחד מהמחוזות האוטונומיים המרכיבים את ספרד. היא נמצאת בצפון מזרח ספרד, סמוך לגבול עם צרפת ואכן חלק מקטלוניה ההיסטורית נמצאת גם בצרפת יש בה ארבעה ערים ראשיות וחיים בה 7 מיליון קטלאניים שכבר מעל 300 שנה לקבל עצמאות ולהקים את מדינת קטלוניה אך ספרד אינה מאפשרת לה. ב 14/09/1714 זה היום בו איבדה קטלוניה את עצמאותה לספרד. מאז בכל 14/09 מציינת קטלוניה את איבוד עצמאותה בשלל הפגנות ואירועים. קטלוניה ניסתה להיבדל מספר בכל דרך אפשרית זאת הסיבה שהיא הוציאה את לוחמת השוורים שהוא מנהג ספרדי מובהק מחוץ לחוק.זה הדגל הרשמי של ספרד. הספרדים היו ידועים כיורדי ים ושלטו על מושבות ברחבי העולם ובעיקר באמקירה הדרומית. הפס האמצעי בדגל הספרדי, הצהוב כפול בעוביו מהפסים האדומים - מאפיין ייחודי, בשם פס ספרדי, שהבדיל את דגל ספרד משאר הדגלים האירופים, ונועד להקל את הזיהוי של ספינות ספרד מרחוק.


הדגל הרשמי של קטלונה - הסניירה


החוגים הבדלניים בקטלוניה מניפים גרסה שונה של הדגל המכונה "אסטלדה" ("Estelades"). בדגל זה מופיע בצד שמאל של הדגל משולש כחול המוטען בכוכב מחומש לבן. הנפת דגל זה נתפסת בעיני ממשלת ספרד כעבירה על החוקה הספרדית והמשטרה הספרדית מנהלת מאבק נגד הנפתו.

דגל זה ליווה את משאל העם על עצמאות קטלוניה שנערך באוקטובר 2017.


בירתה של קטלוניה היא ברצלונה והיא כוללת מספר אזורי משנה, שהחשובים שבהם לתייר הם טראגונה, ברצלונה-באדולונה, קוסטה בראווה והפירנאים הקטלוניים.

חבל קטלוניה הוא מהעשירים ביותר בספרד, תושביו, יושבי קטלוניה, נבדלים מתושבי ספרד בתרבות ובשפה. הם מדברים בשפה מקומית - "קטלונית". קטלוניה ידועה בזכות בירתה, ברצלונה, אך גם ברצועות החוף הקסומות, שמורות הטבע היפהפיות והרי הפירנאים ועוד מקומות רבים ומופלאים.

הקטלונים הם עם המתגורר בחלקים שונים של מערב אירופה (ספרד, צרפת, אנדורה). הגדרתם מבוססת בעיקר על שפתם, השפה הקטלאנית, והם בעלי תרבות ייחודית השונה מתרבותם של קבוצות לאום אחרות מספרד. היות וקטלוניה היא האוטונומיה העשירה ביותר וגם החזקה ביותר מבחינה פוליטית בספרד, האופי הלאומי השונה של קטלוניה בולט בכל מקום בחבל ארץ זה.ברצלונה היא עיר הבירה של הקטלונים ושל חבל “ברצלונס”. ברצלונה הוקמה על ידי הרומאים והתחילה דרכה ככפר דייגים קטן מוקף חומות. הקהילה המתגוררת בברצלונה וקטלוניה היא אחת מבין הקהילות שזוכות לסמכות האוטונומית הגדולה ביותר, והיא כוללת סמכויות רבות כמו גביית מיסים וכינון משטרה מקומית חזקה.


מאז זכה המחוז באוטונומיה מחודשת בדצמבר 1979, היחסים עם המרכז הספרדי נעים בין מתיחות מתונה לבין שיתוף פעולה, הרבה בזכות ג’ורדי פוג’ול, ראש הממשלה המחוזי הכל-יכול שכיהן בתפקיד מאז 1980. הקהילה ה”ברצלונאית” נחשבת לקהילה אוטונומית חזקה מאוד, הן מבחינת כוח אלקטוריאלי והן מבחינה כלכלית, והיא מנהלת משא ומתן עם ממשלת ספרד על נושאים רבים, כמו למשל סכומי המסים שיועברו אליה.התרבות הקטלונית מערבת תרבות ספרדית ותרבות צפון-אירופית. ככל שמטפסים במעלה הדרך לפירנאים נתקלים בתרבות הזו בצורה ברורה וחזקה יותר – השפה הקטלונית מתחזקת אל מול קולות הספרדית ששומעים בברצלונה, וניתן לראות יותר את הדגל הצהוב עם הפסים האדומים. בנוסף פוגשים יותר ויותר את גיבוריה ההיסטוריים של קטלוניה: את המלך ג’אומה, שהוא המלך ההיסטורי שאיחד את קטלוניה ואת ג’ורדי הורג הדרקון ופטרון קטלוניה, שהוא גלגול של סנט ג’ורג’ הנוצרי.


בקטלוניה כולם יבינו ספרדית, אך השפה המדוברת היא גם קטלאנית. השלטים של שמות המקומות לעיתים יופיעו עם שם אחד, במקרה ושם העיר זהה בקטלאנית ובספרדית, ולעתים יכתבו פעמיים, במקרה ויש הבדל בין שתי השפות.9 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page