top of page

פראג למטיילים שומרי כשרות - בתי הכנסת שבעיר

בניגוד לערים אחרות באירופה פראג נחשבת אידיאלית למטייל הדתי. בעיר שפע של מסעדות שמגישות אוכל כשר, אתרים בעלי עניין לציבור שומר המסורת ואפילו בית מלון כשר למהדרין.


אתרים יהודיים

כל ביקור בפראג למטייל הדתי אינו שלם בלי סיור באתרי הרובע היהודי. רובם של אתרים אלו מרוכזים כיום תחת השם ה"מוזיאון היהודי".

מוזיאון זה כולל 6 בתי כנסת ואת בית העלמין היהודי שמאכלסים אוסף יודאיקה ענק: עשרות אלפי חפצים, מאות אלפי ספרים וארכיון רחב ידיים של יהדות צ'כוסלובקיה לדורותיה – מה שהופך אותו למכלול הטוב באירופה של אתרים יהודיים.


בית הכנסת ישן-חדש

זהו בית הכנסת העתיק ביותר באירופה, הוקם בשנת 1270 ונבנה בסגנון גותי. בית הכנסת הישן-חדש הוא המרכז הדתי העיקרי של יהודי פראג.


הוא גם בית הכנסת של המהר”ל (בצ'כית רבי לב), אשר אליו קשור גם סיפור על גולם מפראג. לפי ההגדה, המהר"ל הקים את גולם להגנת יהודי גטו מפוגרומים. אומרים, ששרידי הגולם נמצאים עד היום בתוך הגג של בית הכנסת.


בית הכנסת הישן-חדש שייך למוזיאון היהודי בפראג, לכן הכניסה בתשלום.

מיקום: Červená, Praha 1


בית הכנסת הספרדי

הו בית הכנסת הכי יפה בעיר, אשר הוקם בשנת 1868 כבית כנסת מודרני ומפואר. המבנה מעוטר בעיטורי זהב ובאריחים צבעוניים המחקים את סגנון האדריכלות המורי, סגנון אשר נתן למבנה את כינויו.


למרות שמו של בית הכנסת, הקהילה שהתפללה בו לא הייתה קהילה מיוצאי ספרד אלא אשכנזית. בית הכנסת נודע גם בשם ה"טמפל" (Tempel).


במהלך מלחמת העולם השנייה הנאצים השתמשו בבית הכנסת כמחסן עבור תשמישי קדושה יהודיים.


המבנה שופץ רק בשנות ה-90 של המאה ה-20 ונפתח מחדש ב-1998. כיום הוא חלק מהמוזיאון היהודי בפראג ומשמש גם כאתר לקונצרטים.


בבית כנסת יש גם תערוכה של תשמישי קדושה וכלי כסף מקהילות יהודיות מכל אירופה. בגלל יופיו של הבניין, מגיעים לכאן המוני תיירים, לא רק יהודים.


מיקום:Vězeňská 1, Staré Město


בית הכנסת הירושלמי


הבניין נבנה בשנים 1906-1905 בשילוב הסגנון המאורי ואר-נובו והפך להיות הצעיר ביותר ובאותה עת לבניין בית הכנסת הגדול ביותר בקהילה היהודית בפראג (ישנם 850 מקומות בתוך בית הכנסת).


ית הכנסת ידוע בשם השני שלו – בית הכנסת היובל של הקיסר פרנטישק יוזף הראשון שאותו קיבל לכבוד חגיגת חמישים שנה מאז תחילת כהונתו. השם ירושלמי קיבל בגלל מיקומו ברחוב ירושלים בעיר החדשה.


נבנה על מנת להחליף כמה מבתי התפילה היהודיים שנהרסו במהלך ההבראה של הגטו היהודי בפראג. זאת הסיבה העיקרית שמיקומו אינו ברובע היהודי אלא בעיר החדשה.


בית הכנסת היה פעיל עד למלחמת העולם השנייה. בזמן המלחמה שימש בית הכנסת כמקום בו אוחסנו חפציהם של יהודים צ'כים מקהילות שונות במדינה שנגנבו על יד הנאצים.


בית הכנסת שופץ ופעיל עד היום. נמצא מחוץ לרובע היהודי, קרוב לשדרת ואצלב וקניון פלאדיום. פחות מתוייר משאר בתי הכנסת, אך מומלץ ביותר לביקור.


מיקום:Jeruzalémská 1310/7, Praha 1


בית הכנסת הגבוה


הבניין בן שתי הקומות בסגנון הרנסנס הוקם בשנת 1577 על ידי ראש הגטו היהודי מרדכי מייזל. בשנת 1691 הוא הורחב ובמאה ה-19 קיבל את המראה כפי שאנו מכירים אותו היום. בעבר, שימש הבניין מקום מפגש של קהילת יהודי פראג.


במקור זהו חלק מבית העירייה היהודי, וזו הסיבה שהוא מכונה גם בית העירייה. בית הכנסת היה פעיל עד 1941 ובזמן המלחמה היה מחסן.


בשנים 1994 – 1996 שוחזר בית הכנסת, ואחרי כמעט חמישים שנה, משמש שוב כבית כנסת של הקהילה היהודית בפראג.


הבניין מושך אליו את מבקרי פראג בגלל השעון עם אותיות עבריות המייצגות מספרים, אשר מחוגיו נעים נגד כיוון השעון.


מיקום:Červená 98, Staré Město


בית הכנסת פינקס


בית הכנסת, הוקם בשנת 1535, על ידי משפחת הורוביץ, מהמשפחות העשירות בגטו היהודי.


הבניין כמה פעמים שופץ. במאה ה-18, הוסיפו למבנה תוספות בסגנון הרוקוקו.


לאחר מלחמת העולם השנייה הפך בית הכנסת לאתר זיכרון שהוקדש ליהודי בוהמיה ומורביה שנרצחו על ידי הנאצים.


על קירותיו של בית כנסת חקוקים 77,297 שמות הקורבנות היהודים ומעט מידע אישי עליהם ושמות הקהילות שאליהן הם השתייכו. בקומה השנייה מוצגת תערוכה של ציורי ילדים יהודים מגטו טרזין בתקופת השואה.


בית הכנסת פינקס שייך למוזיאון היהודי בפראג ונמצא קרוב לגשר קארל, ברובע היהודי.


מיקום: Široká 23, Josefov


בית הכנסת מייזל


בית הכנסת נבנה בין השנים 1590–1592 על ידי ראש הגטו מרדכי מייזל. ב 1689 הבניין נשרף ונבנה מחדש בסגנון הבארוק ובין השנים 1893- 1905 נבנה שוב מחדש בסגנון נאו-גותי, כפי שאנו מכירים אותו היום.


בבית הכנסת מוצגת תערוכה על תולדות היהודים בצ'כיה ומוראביה מהמאה העשירית ועד האמנציפציה בסוף המאה ה-18.


בית הכנסת מייזל גם כן שייך למוזיאון היהודי, נמצא ברובע היהודי, קרוב לכיכר עיר העתיקה ובית כנסת פינקס.


מיקום:Maiselova 10, Praha 1


בית הכנסת קלאוז


בית כנסת קלאוז נמצא סמוך לבית הקברות היהודי העתיק ושימש באופן רשמי כבית הכנסת של "החברה קדישא של קהילת פראג".


בית הכנסת הוקם על ידי מרדכי מייזל בין השנים 1590–1592 וכלל גם ישיבתו של המהר"ל מפראג. לאחר כמאה שנה הוא נשרף ונבנה מחדש בסגנון הבארוק ובנייתו הושלמה בשנת 1694.


בין השנים 1883–1884 שופץ המבנה. נעשו שינויים רבים בעיצוב החזית כפי שהיא נראית עד היום.


במהלך מלחמת עולם השנייה, שימש המבנה כמחסן של המוזיאון היהודי המרכזי, אליו נאספו תשמישי קדושה יהודיים בידי אנשי האס-אס.


היום הוא שייך למוזיאון היהודי ומוצגים בו חפצים הקשורים במנהגים ובטקסים היהודיים כמו ברית מילה, בר מצווה, חופה וקידושין ועוד.


מיקום:U Starého Hřbitova 39, Josefov

8 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page